دربارهء ما
چو غلام آفتابم همه زافتاب گویم
نه شبم نه شب پرستم که حدیث خواب گویم
حقیقت، آفتاب است و روایت آن پیام؛ آفتاب پدیدآور بیداری، روشنی و گرمی و پیام، انتقال دهنده‌ی این بیداری و گرمی در دل‌ها و روشنایی در دیده‌ها است؛ و بنابراین، عنوان «پیام آفتاب» را برای این سایت برگزیده‎ایم تا به یاری دادارِ پایدار، بیدار دلی، و روشن ضمیری، پاک نهادی و راست اندیشی را پاس بداریم.

پیام آفتاب، ویب سایت خبری و اطلاع رسانی است که در آسمان رسانه‌های افغانستان به یاری خدا در تاریخ ۱۳۸۵/۹/۱ با آدرس (www.payam-aftab.com) ظهور کرد. پیام آفتاب، کوشیده است که در مسیر حق و عدالت گام برداشته از یک سو، با دوری از تاریکی و کژ‌اندیشی و با اطلاع رسانی سالم، به سلامت فکری، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی مردم افغانستان کمک نماید و از سوی دیگر، واقعیت‌های تاریخی و رویدادهای امروزی و درد و رنج این سرزمین و مردمان زجر دیده‌ی آن را به جهانیان انعکاس دهد.

پیام آفتاب خود را مکلف به اصول زیر می‌داند:

۱- دفاع از استقلال، تمامیت ارضی، عزت و منافع مردم افغانستان. استقلال واقعی، گوهر گم شده‌ی مردم افغانستان است که همواره بهای آن را پرداخته اند، اما از دستاوردهای آن محروم مانده‌اند. مجاهدت‌های مردم افغانستان برای کسب استقلال و عزت، یا توسط حکام مستبد وابسته پامال شده، یا توسط فرصت‎طلبان و غارت‎گران داخلی و خارجی به هرج و مرج کشیده شده و یا این که به صورت مستقیم و غیر مستقیم سرکوب گردیده و به نتیجه‎ی نهایی نرسیده است. استقلال، در برابر سلطه‌ی بی‌گانگان مطرح است و سلطه تنها جنبه‌ی نظامی و سیاسی ندارد؛ بلکه سلطه‌ی فکری، فرهنگی، تبلیغی و اقتصادی ویرانگرتر از سلطه‌ی نظامی است. مردم افغانستان در امر دفاع از استقلال و تمامیت ارضی، با ایثار و فداکاری همواره قله‌های سربلندی را پیموده اند؛ اما، امر دفاع از ارزش‎های ملی و دینی که به رهبران و نخبگان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی تعلق دارد نه تنها به نتیجه نرسیده بلکه اغلب رهبران و نخبگان، خود عامل سلطه و هجمه‎ی فرهنگی، سیاسی و تبلیغاتی سلطه جویان بوده و هستند. بنابراین، تا زمانی که سلطه‎ی فکری، فرهنگی و اقتصادی سلطه جویان دامن‎گیر مردم افغانستان باشد، استقلال سیاسی میسر نخواهد شد و با مخدوش شدن استقلال سیاسی، تمامیت ارضی و حتی امنیت معنایی نخواهد داشت. با توجه به این مطلب، پیام آفتاب می‎کوشد که در مسیر استقلال واقعی گام بردارد و در حد توان اطلاع رسانی کند.

۲- تقویت هم گرایی ملی و اسلامی. هم گرایی ملی و اسلامی، یکی دیگر از گوهرهای گم شده‌ی مردم افغانستان است که تا کنون تنها در برابر اشغال‌گران خارجی نمود یافته و پس از شکست ظاهری اشغالگران، واگرایی ملی و هم گرایی قومی و قبیله‌ای جای آن را گرفته است. پیام آفتاب، با محترم دانستن حقوق همه‌ی اقوام افغانستان در پی تقویت مؤلفه‌های و حدت ملی در کشور است.

۳- تقویت روابط سیاسی، تاریخی، فرهنگی و اجتماعی افغانستان با کشورهای همسایه. افغانستان، بیشتر از هر چیز دیگری به صلح و ثبات نیاز مبرم دارد و تأمین صلح در این کشور بستگی به تأمین صلح در منطقه و به‌خصوص تقویت روابط دوستانه با کشورهای همسایه دارد. بنابراین، پیام آفتاب، تلاش خواهد کرد که به‌عنوان یک رسانه، در امر بهبود و گسترش روابط افغانستان با کشورهای همسایه و به ویژه پاکستان و جمهوری اسلامی ایران کمک نماید.

۴- همدلی با همه‌ی انسان‌های شرافتمند که برای تحقق عدالت و غلبه‎ی نور بر ظلمت می‎کوشند. مردم افغانستان طعم تلخ ستم، تجاوز، کشتار، غارتگری و بی‌عدالتی را چشیده و هنوز هم می‎چشند؛ از این رو، درد و رنج انسان‌های دردمند و زجر دیده را در هرجایی که باشند خوب احساس می‌کنند. پیام آفتاب، به‌عنوان پیامی از دل دردمند مردم افغانستان، خود را شریک غم همه‌ی مظلومان و حق‌طلبان جهان می‌داند.

۵- تجلیل از شخصیت‌ها و نمادهای دینی، فرهنگی، علمی، سیاسی و اجتماعی در سطح ملی و بین‌المللی. شخصیت‌ها و نمادهای دینی، فرهنگی، علمی، سیاسی و اجتماعی در سطح ملی و بین‌المللی مشعل‌های فروزان انسانیت اند که متعلق به همه‌ی انسان‌ها و در همه‌ی زمان‌ها و مکان‌ها هستند. برخورد ناعادلانه با این چهره‌ها و نمادها بر اساس گرایش‌های قومی، فرقه‌ای و سیاسی بیشتر از آن که به چهره‌ها و نمادها آسیب برساند حق مردم، از هر قوم و طایفه و منطقه و در واقع، حق همه‌ی انسان‌ها را ضایع می‌سازد. بنابراین، پیام آفتاب، بدون در نظر داشت گرایش‌های ناسالم قومی، فرقه‌ای و ملی به معرفی روش و منش شخصیت‌ها و نمادهای دینی، فرهنگی، علمی، اجتماعی و سیاسی می‌پردازد تا در پرتو نور افشانی آن‌ها، دل‌های افسرده زندگی و چشم‌های خیره بینایی یابند.

پیام آفتاب، امیدوار است که بتواند مطابق خواست، نیاز و مصلحت مردم عمل کند و در این جهت از همکاری تمام اندیشمندان، نویسندگان و محققان هموطن صمیمانه استقبال می‌نماید.
خداوندا! از تو می‌خواهیم که ما را به راه راست هدایت نموده سپاسگذار خود و خدمتگذار مردم قرار بده. خدایا! فضلت را شامل حال ما و عدالتت را شامل اعمال ما بگردان؛ چرا که با اطمینان در یافته‌‏ایم:

هر که را سایه ی فضل تو نباشد بر سر
آفتاب املش بر سر دیوار بود.
0