نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
نوع مطلب :  
بخش :  
استاد غلام محمد نیازی
۳ جوزا ۱۳۸۸ ساعت ۰۶:۳۰

استاد غلام محمد نیازی

استاد غلام محمد نیازی بنیانگذار و متفکرجنبش اسلامی در دانشگاه کابل در سال ۱۳۱۱ خورشیدی ( ۱۹۳۲) در قریهٔ رحیم خیل ولسوالی اندر ولایت غزنی به دنیا آمد. تحصیلات متوسطه وعالی را درمکتب دینی ابوحنیفه در کابل به پایان رسانید و جهت تحصیلات عالی به مصر اعزام شد و در دانشگاه الازهربه تحصیلاتش تا درجه ماستری ...

استاد محمد عاطف
۲۶ ثور ۱۳۸۸ ساعت ۰۸:۰۴

استاد محمد عاطف

نام بنده محمد و «عاطف» تخلص می‌کنم. سی‌وهشت سال قبل در ولایت تخار دیده به جهان گشودم، تعلیمات ابتدایی خود را در زادگاهم به پیش بردم و بعد از کودتای هفت ثور رو به تعلیمات دینی نموده و در مدارس سنتی تخار و کندز به فراگیری علوم اسلامی ادامه دادم.

آیت الله العظمی محقق کابلی
۳۰ حمل ۱۳۸۸ ساعت ۰۸:۳۴

آیت الله العظمی محقق کابلی

حضرت آیه الله العظمی محقق کابلی (دام ظله العالی) در تابستان ۱۳۰۷ هجری شمسی ، در دره ی ترکمن واقع در ولایت پروان - شمال غرب کابل - و در یک خانواده مذهبی و مخلص اهل البیت (ع) دیده به جهان گشود.

معراج الدین ذاهب
۲۱ حوت ۱۳۸۷ ساعت ۱۱:۲۳

معراج الدین ذاهب

شهید انجینیرمعراج الدین (ذاهب) فرزند مولوی عبدالرسول در سال ۱۳۳۱خورشیدی در قریه شمرام ولسوالی علیشنگ ولایت لغمان دریک فامیل متدین وروحانی چشم به جهان گشود. نامبرده تحصیلات دوره ابتدایی را درمکتب اسلام آباد ولایت لغمان وتحصیلات دوره ثانوی را درلیسه ابن سینا وتخنیک ثانوی به پایان رسانید و درسال۱۳۴۷ شامل ...

محمد کاظم کاظمی
۱۹ حوت ۱۳۸۷ ساعت ۰۹:۰۹

محمد کاظم کاظمی

مرحوم حاجی محمدکاظم از بازرگانان فرهنگ‌دوست هرات بود و صاحب طبع شعری خوبی که نشانه‌های آن تا هنوز نزد خانوادة ما موجود است‌، چه به صورت شعرهایی از خودش و چه به صورت فرزندان و فرزندزادگانی شاعر و یا شعردوست‌

عبدالرحمان جامی
۱۲ حوت ۱۳۸۷ ساعت ۱۳:۵۵

عبدالرحمان جامی

جامی اگر چه در دوران حیات خویش نامی نیک داشت ، پس از مرگش از شهرت وی تا اندازه ای کاسته شد، شاید به علت تعصب او در عقاید مذهبی اش و نیز روی کار آمدن صفویه که پس از گذشت بیست سال از مرگ جامی ، وی را بد اعتقاد دانستند و مورد طعن قرار دادند.

امیر علی شیر نوایی
۵ حوت ۱۳۸۷ ساعت ۱۶:۵۲

امیر علی شیر نوایی

امیر علی شیر نوایی، متفکر بزرگ، شاعر، ادیب و نویسنده چیره دست روزگار، مرد سیاست، شخصیت معروف و شناخته شده جهانی به تاریخ نهم فبروری سال ۱۴۴۱ میلادی مصادف با هفدهم رمضان المبارک سال ۸۴۴ هجری قمری در هرات، در یک خانواده متدین و آگاه چشم به جهان گشود.

آیت الله سید محمد حسن رئیس
۱۳ قوس ۱۳۸۷ ساعت ۱۶:۵۵

آیت الله سید محمد حسن رئیس

تاریخ پرفراز و نشیب ما، مردان و زنانی را بخاطر دارند که برای عزت و سربلندی و حراست از کیان و آب و خاک و دفاع از مرز و بوم این سرزمین سینه سپر ساخته اند و از خود گذشته اند تا همیشه در ذهن تاریخ بمانند. اما همدوش این مردان و زنان و حتی افتخار آمیزتر از این شهیدان، کسانی هستند که برای حفظ و حراست از فرهنگ ...

۷ قوس ۱۳۸۷ ساعت ۱۶:۵۹

عبدالقهار عاصی

عبدالقهار عاصی یکی از شاعران نسل نو در افغانستان بود که هنگام جنگ های کابل مجبور به مهاجرت به ایران شد، اما به علت مشکلات مهاجرت دوباره به کابل بازگشت و در اثر اصابت راکت به خانه اش درگذشت.

داکتر احمد شاه فرهت
۷ قوس ۱۳۸۷ ساعت ۱۳:۴۹

داکتر احمد شاه فرهت

داکتر احمد شاه فرهت، که در سال ۱۳۳۷ هجری شمسی در ولایت قندهار به دنیا آمده است یکی از افتخارات علمی مردم مظلوم افغانستان در حال حاضر به شمار می رود.

ابونصر فارابی
۷ قوس ۱۳۸۷ ساعت ۰۵:۳۸

ابونصر فارابی

ابونصر فارابی بزرگ ترین فیلسوف دوره اسلامی است. وی در شهر فاریاب از نواحی خراسان بزرگ، متولد شد. پدرش از سران سپاه مرزنشین بود. در جوانی طی سفری طولانی و پر رنج به بغداد رفت و نزد استادان بزرگ زمان، به تحصیل منطق و فلسفه یونان پرداخت. پس از اندک زمان، وی که به زبان های فارسی، ترکی، عربی، سریانی و یونانی ...

شهید محمد حسین نهضت
۱۶ میزان ۱۳۸۷ ساعت ۱۷:۰۱

شهید محمد حسین نهضت

استاد شهید محمد حسین نهضت در سال (۱۲۹۸) شمسی در شهرکابل دیده به جهان گشود. پدرش مرحوم غلام حسن خان (معروف به خلیفه صاحب) از معلمین سابقه دار افغانستان بود.

محمود طرزی
۱۹ اسد ۱۳۸۷ ساعت ۱۷:۰۲

محمود طرزی

محمود طرزی، فرزند سردار غلام محمد طرزی در اول ربیع الثانی سال ۱۲۸۲ هجری قمری برابر با دوم سنبله ی ۱۲۴۴ هجری شمسی(=۲۴ اگست ۱۸۶۵ میلادی) در شهر غزنی پا به عرصه ی وجود گذاشت.

نیلاب رحیمی
۹ سرطان ۱۳۸۷ ساعت ۰۴:۱۵

نیلاب رحیمی

تاریخ و فرهنگ افغانستان، به گونه‌ی محققانه و علمی، طی صد سال اخیر، توسط سه نسل، به تبیین آمده است. نسلی که از کاتب هزاره و قاری نیک محمد پروانی و طرزی و قاری عبدالله بیتاب و سلجوقی و علی اصغر بشیر هروی، تا غبار، حبیبی و کهزاد و بینوا، خلیلی و جاوید و مایل هروی و نیلاب رحیمی، تداوم یافت و ...

۹ ثور ۱۳۸۷ ساعت ۱۸:۱۶

استاد خلیل الله خلیلی

به بهانه ی بیست و یکمین سالگرد وفات آن شاعر که با قلم خویش نام خویش و هموطنانش را درسخت ترین شرایط جاودانه ساخت.

۲۵ حمل ۱۳۸۷ ساعت ۰۹:۱۲

استاد پیرزاد

دریکی از روز های زمستان سال ۱۳۲۰ در ناحیه اول شهر کهنه هرات خداوند به میرزا حبیب الله پیرزاد هروی فرزندی عنایت می کند که نامش را امین الله می گذارد وی دوران کودکی خود را در همین خانه و در دامن پدر و مادر می سپری می کند.

آیت‌الله العظمی شیخ محمدآصف محسنی قندهاری
۱۹ قوس ۱۳۸۶ ساعت ۰۸:۱۱

آیت‌الله العظمی شیخ محمدآصف محسنی قندهاری

محمدآصف محسنی فرزند محمد میرزا در شب جمعه پنجم ثور سال ۱۳۱۴ خورشیدی مطابق با۲۲ محرم الحرام سال ۱۳۵۴ قمری مساوی با ۲۶ اپریل ۱۹۳۶ میلادی در شهر قندهار به دنیا آمد.

شهید میر علی اصغر شعاع
۱۲ قوس ۱۳۸۶ ساعت ۱۷:۳۳

شهید میر علی اصغر شعاع

میر علی اصغر شعاع یکی از دانشمندان متدین روشنفکر از زمره نویسندگان توانمند و از سخنوران معروف دوران معاصر افغانستان است.

داکتر عبدالحکیم طبیبی
۱۲ قوس ۱۳۸۶ ساعت ۱۷:۱۶

داکتر عبدالحکیم طبیبی

داکتر عبدالحکیم طبیبی در ماه میزان سال ۱۳۰۴ شمسی در شهر کابل مرکز افغانستان متولد و تحصیلات خود را در لیسه حبیبیه به پایان برد و آنگاه به دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه کابل رفت. از دانشگاه جرج واشنگتن در سال ۱۹۵۲ و از امریکن یونیورسیتی در ۱۹۵۴ به دریافت درجات فوق لیسانس و دکتری نائل شد.

حضرت صبغت الله مجددی
۱ قوس ۱۳۸۶ ساعت ۱۹:۲۶

حضرت صبغت الله مجددی

پروفسور صبغت الله مجددی در سال۱۳۰۵هجری شمسی در یک خانواده ی روحانی اهل سنت افغانستان معروف به حضرات مجددی در کابل چشم به جهان گشود و......

نام و نام خانوادگی
ایمیل