نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
نوع مطلب :  
بخش :  
بازگل بدخشی
۱۲ میزان ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۰۵

بازگل بدخشی

بازگل بدخشی، نام او «آدینه»، لقبش «بازگل بدخشی» است. در سال ۱۹۰۲ میلادی در قریه مربوطات ولسوالی «کشم» بدخشان چشم به جهان گشود.

۹ میزان ۱۳۹۰ ساعت ۱۷:۰۱

جنرال‌ علي‌دوست‌

علي‌دوست خان پسر فردوس زوار، پسر غولی (غلام علی)، پسر پالو (پهلوان) اصلاً از پهرستان شهرستان بود، مگر پدرانش از آنجا به سکدیز هجرت کرده در همآن‌جا سکنی پذیرفته بودند.

برهان‌الدین ربانی
۳۰ سنبله ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۵۲

برهان‌الدین ربانی

پیام آفتاب: برهان‌الدین ربانی رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان، رئیس جمهور سابق افغانستان و نماینده مجلس نمایندگان افغانستان در ۲۹ سنبله ۱۳۱۹ در شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان افغانستان متولد شد.

احمدشاه مسعود
۱۴ سنبله ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۳۶

احمدشاه مسعود

احمدشاه مسعود در سالهای جنگ حکمتیار علیه کابل و دولت مجاهدین بارها تلاش کرد تا از راه مذاکره و تفاهم او را از تداوم جنگ بازدارد. مسعود در جوزای ۱۳۷۱ با قبول هرگونه خطری به منطقه ی تحت کنترول نیروهای حکمتیار در شرق کابل رفت و با او معاهده ی صلح و ختم جنگ را امضاء کرد. وقتی بر اساس این معاهده که حکمتیار ...

محمد عالم افتخار
۱ سنبله ۱۳۹۰ ساعت ۰۹:۳۰

محمد عالم افتخار

آقاي عالم افتخار در نوشته هایش به درد و آلام مردم و جامعه اشاراتی دارد. داستانهایش رنگ و بوی اجتماعی دارد. یک اثر او تحت عنوان «دیوهای چرمین کمر» که شامل چند نمایشنامه است، در سال ۱۳۶۱ ش. از طرف وزارت اطلاعات و کلتور چاپ شده است. چند داستان او در کتاب به نام «گذرگاه آتش» از طرف انجمن نویسندگان افغانستان ...

استاد عبدالكريم تمنا هروي
۶ اسد ۱۳۹۰ ساعت ۱۴:۴۴

استاد عبدالكريم تمنا هروي

استاد عبدالکریم تمنا هروی از شاعران معاصر افغانستان است.

علامه مدرس افغاني
۱ اسد ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۴۰

علامه مدرس افغاني

علامه الحاج شیخ محمد علي مدرس افغاني فرزند مرادعلی در سال ۱۲۸۴ خورشیدی در قریه خربيد المیتو ولسوالي جاغوري از توابع ولایت غزنی کنونی چشم به جهان گشود.

۲۲ جوزا ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۵۹

سيد اسحاق شجاعي

سيد اسحاق شجاعي در سال ۱۳۴۰ش در ولسوالي بلخاب ولايت سرپل به دنيا آمد. فوق ليسانس دارد و بيش از بيست سال است كه در عرصه‏هاي ادبيات، فرهنگ، پژوهش و مطبوعات قلم مي‏زند.

استاد عرفاني
۲۵ ثور ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۴۳

استاد عرفاني

آقاي عرفاني از جمله شخصیت‌های مبارز شیعه است كه هم اينك رهبر حزب وحدت اسلامي ملت افغانستان و نماينده شهر كابل در ولسي جرگه(مجلس نمايندگان) مي باشد.

بابه قِران
۲۰ ثور ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۴۵

بابه قِران

«بابه قِران» هنرمند آواره و درویش ولسوالی خلم (تاشقرغان) مي‏باشد. نام اصلی وي عبدالغفار و فرزند سلطان بود. وي در سال ۱۲۸۹ خورشیدی در «گذرده حسن» ولسوالی تاشقرغان ولایت سمنگان پا به جهان هستی گذاشت.

جلال‌الدین فارسی
۸ حمل ۱۳۹۰ ساعت ۱۶:۱۷

جلال‌الدین فارسی

«جلال‌الدین فارسی» نویسنده، مبارز سیاسی و متفکر انقلابی، در سال ۱۳۱۲ در مشهد مقدس چشم به جهان گشود. پدر وی در اواخر دورهٔ قاجاریه با بخشی از خانوادهٔ خود از هرات به مشهد مهاجرت کرده بود.

نبیل‌غمین مسکين یار
۲۲ حوت ۱۳۸۹ ساعت ۱۲:۵۸

نبیل‌غمین مسکين یار

مسكين‌يار، در ۸عقرب سال۱۳۲۷ (۲۶سپتامبر سال ۱۹۴۸ميلادي) در یک خانواده‌ي روشنفکر در شهر کابل به‌دنیا آمد. ملیت او پشتون ودر قوم محمدزائی می‌باشد.

حجت‌الاسلام اخلاقي
۱۸ حوت ۱۳۸۹ ساعت ۱۱:۲۹

حجت‌الاسلام اخلاقي

حجت‌الاسلام والمسلمين جناب آقاي شيخ محمداسحاق اخلاقي از علماي شناخته شده و مجاهد افغانستان است كه عمر شريفش را تا كنون در ترويج و تبليغ دين و مذهب اهل بيت(ع) و دفاع از سرزمين و استقلال افغانستان در برابر متجاوزان خارجي و عمال داخلي آن‌ها سپري كرده است.

فیض‌محمد عاطفی
۱۶ حوت ۱۳۸۹ ساعت ۱۶:۱۶

فیض‌محمد عاطفی

استاد فیض محمد عاطفی هروی در سال ۱۳۰۶ خورشیدی چشم به جهان گشود و تحصیلاتش را در مکاتب بابا ولی مست، لیسه رشدیه و مکتب نظامی به پیش برد و بعدا وارد دانشکده حربیه دانشگاه کابل شد.

ملا آدينه محمد عرب
۱۴ دلو ۱۳۸۹ ساعت ۱۰:۰۸

ملا آدينه محمد عرب

از داملا آدينه محمد عرب مي گوئيم. از دانشمندي كه به عنوان بزرگترين عالم دين در روزگارش شناخته شده است. عالمي كه مرد عمل بود و حين نخستين تجاوز روسنها به افغانستان درسال ۱۳۰۷ با شاگردانش كفن پوش درصحنه جهاد آمد و برعليه كفر وتجاوز اعلان جهاد كرد.

محمدبشیر رحیمی
۲۹ سنبله ۱۳۸۹ ساعت ۰۸:۰۱

محمدبشیر رحیمی

محمدبشیر رحیمی در سال ۱۳۵۰ در روستایی به‏نام خیابک از توابع ولایت بلخ دیده به دنیا گشود. به‏گفته‏ی خودش، صنف دوم ابتدایی بود که کودتای ۷ ثور، دروازه های مکاتب را برای همیشه به‏رویش می‏بندد.

۳۰ سرطان ۱۳۸۹ ساعت ۱۰:۲۷

شهید طالوت موحد

پدربزرگوار موحد شهید، نورمحمد خان فرزند محمد ابراهیم خان از نواده‌های ملک نورخان از قوم نورخان خیل مسکونی ده بابا علی ولایت کاپیسا مرتبط به قوم صافی است.

آیت‌الله سید اسحاق نقوی وزیرآبادی
۱۰ سرطان ۱۳۸۹ ساعت ۰۸:۴۰

آیت‌الله سید اسحاق نقوی وزیرآبادی

آیت‌الله سید اسحاق نقوی وزیرآبادی در سال ۱۲۵۰ خورشیدی در قریه‏ی وزیرآباد کابل دیده به جهان گشود. پدر بزرگوارش سید مهدی نقوی که از علمای زمان خود بود سید اسحاق را از سن ۷ سالگی تا ۲۰ سالگی تحت تعلیم و تربیه قرار داده و او را با ادبیات فارسی و عربی آشنا ساخت.

خواجه عبدالله انصاری
۵ ثور ۱۳۸۹ ساعت ۱۳:۴۷

خواجه عبدالله انصاری

خواجه عبدالله انصاری همانی که در کازرگاه شریف هریوای باستان مدفون است و آستانش زیارتگاه خاص و عام می باشد. آنی که هریوگان پیرهراتش خوانند و به نام و نشانش افتخار کنند.

۲۶ حوت ۱۳۸۸ ساعت ۱۰:۱۵

استاد عبدالحمید اسیر

شاعران، نویسندگان و فرهنگ دوستان افغان در شهر ونکوور کانادا روز ۲۷ فبروری مقـام، آفریده‏ها و خاطرات استاد ارزشمند، محمد عبدالحمید اسیر ملقب به "قندی آغا"، یکی از بیدل شناسان پیشتاز و کم نظیر کشور ما را طی محفلی شانداری در سالون خانه فرهنگی "مولانا" گرامی داشتند.

نام و نام خانوادگی
ایمیل