نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
نوع مطلب :  
۱۲
زندگی نامه شهید سید مصطفی کاظمی معمار وحدت ملی افغانستان
۱۵ عقرب ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۳

زندگی نامه شهید سید مصطفی کاظمی معمار وحدت ملی افغانستان

شهید سید مصطفی کاظمی در طی دوران نمایندگی خویش، صادقانه وبا تمام توان تلاش ورزید و نظریات و طرح های سازنده ی خود را در مسایل سیاسی و اقتصادی به صراحت و دقت ابراز می داشت که این خصوصیت شهید کاظمی، زبانزد خاص و عام می باشد.

آیت الله سید ابوالحسن فاضل ستاره‌ای که در تاریکی محو شد
۲۲ میزان ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۴۲

آیت الله سید ابوالحسن فاضل ستاره‌ای که در تاریکی محو شد

آیت الله سید ابوالحسن فاضل یکی از همین ستاره‌های علم و دانش بود که با هدف مشارکت در جهاد و مبارزه علیه اشغالگران شوروی و دست نشاندگان آنها و خدمت به جامعه افغانستان وارد میدان سیاست گردید غافل از اینکه میدان سیاست در افغانستان به قدری کثیف و آلوده است و رندان گرگ صفت به دلیل به خطر افتادن موقعیت و جایگاه ...

حاجی ملک میرحسین
۲۷ ثور ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۵۶

حاجی ملک میرحسین

حاجی ملک میرحسین یک ی از شخصیت های جهادی و اجتماعی مردم سنگلاخ بود که در راه خدمت به مردم و دفاع از دین و کشورش رنج های فراوانی را متقبل شد. او با عشق اهلبیت اطهار زیست و با محبت اهلبیت جان داد.

یکی از رهبران اخوان المسلمین و همکار شیخ یوسف قرضاوی عاشورایی شد
۳۱ حمل ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۹

یکی از رهبران اخوان المسلمین و همکار شیخ یوسف قرضاوی عاشورایی شد

«مصباح الردینی» یکی از رهبران اخوان المسلمین مصر با سفر به کربلا و در حرم مطهر حضرت امام حسین(ع) به عاشورائیان پیوست.

حجت الاسلام شیخ محمدتقی مبارز
۲۶ حمل ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۷

محمدتقی مبارز

شیخ محمدتقی مبارز، یکی از چهره‌های ارزشمند دینی و اجتماعی و یکی از مبارزان فرهیخته، متعهد، دردآشنا و بلند نظری است که تا کنون عمر شریفش را در خدمت مردم، دین و میهن سپری کرده است. او از میان ضعفا برخاسته و از یاران پیشوای مستضعفان است.

حسینی بلخابی
۲۳ جدی ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۱۸

حسینی بلخابی

آقای حسینی بلخابی از شخصیت‌هایی است که در طول زندگی اش پاکی و صداقت را حفظ نموده و با کار و زحمت به زندگی شرافتمندانه اش ادامه می‌دهد.

شهید سید اسدالله مسرور
۵ عقرب ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۸

زندگی‌نامه فرمانده شهید سید اسدالله مسرور

شهید سیداسدالله مسرور، ۲۰ سال ازعزت وشرف مردم دفاع کرد و باابتکارخویش توانست درشرایط دشوارطالبان مردم را حفظ و تضادهای درون قومی را مهارنماید. از ویژگی‌ها و خصلت‌های عالی وی نگرش اسلامی وملی بود و به اراده مردم بیشتراحترام می‌گذاشت.

شیخ محمدحسین شیخ زاده خزاعی
۲۱ سرطان ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۰۱

شیخ‌زاده خزاعی

به موازات نفوذِ تدریجی خزاعی در میان شیعیان و اهل سنت قندهار و اطراف، حکومت وقت به بهانه واهی و بی‌پایه، نامبرده را به شهر «فراه» در غرب کشور به مدت هشت سال تبعید نمود. او پس از پایان دوران تبعید به قندهار بازگشت و در سالهای 1351 -1350شمسی به کابل مهاجرت کرد و دفتر وکالت (دارالوکاله) دایر نمود. خزاعی ...

استاد علیجان زاهدی
۵ ثور ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۱۹

استاد علیجان زاهدی

حجت الاسلام استاد علی جان زاهدی فرزند علی حسن در سا ل 1333 هجری شمسی در ولسوالی ناهور ولایت غزنی دیده به جهان گشود. زاهدی در سا ل1349  به تحصیل علوم حوزه‌ای روی آورد،ابتدا در منطقه و بعد در شهر قندهار نزد شیخ سخیداد عادل و آیت الله محسنی درس خواند. او برای ادامه تحصیل وارد حوزۀ مشهد مقدس شد ...

۱۹ قوس ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۲۱

شاه قباد ولی

حضرت سید شاه قباد ولی(ره)، فرزند شاه آل علی ملقب به «شاه عَلَیکه»، در قرن دهم یا یازدهم هجری در درۀ سنگلاخ دیده به جهان گشود. شاه قباد پس از سال‌ها تحصیل به مقام عالی فقاهت و اجتهاد دست یافته و در وادی عرفان و اخلاق نیز گام‌های بلندی برداشت.

نور محمّد تره کی
۲۸ عقرب ۱۳۸۶ ساعت ۱۴:۵۹

نور محمّد تره کی

نور محمد تره کی در سال ۱۲۹۶ هجری شمسی در منطقه ی ناوه ی ُمقُر از توابع ولایت غزنی متولّد شد و در سال ۱۳۱۱ در شرکت پشتون قندهار به عنوان کارگر مشغول به کار گردید .

۲۸ عقرب ۱۳۸۶ ساعت ۱۵:۰۱

احمد علی کهزاد

احمد علی کهزاد که در سال ۱۲۸۷ در کابل به دنیا آمد از ابتدای جوانی به تاریخ و آثار تاریخی علاقه داشت . او از نخستین مؤرخان افغانی است که در تاریخ کهن افغانستان تحقیق نموده است .

گل پاچا الفت
۲۸ عقرب ۱۳۸۶ ساعت ۱۵:۰۳

گل پاچا الفت

سیدگل پاچا الفت، یکی دیگر از اعضای مشهور حزب ویش زلمیان می باشد که در سال ۱۲۸۷ در ولایت لغمان دیده به جهان گشود و در سال ۱۳۵۶ از دنیا رفت. الفت که از سادات پشتون بود علوم متداوله ی دینی را در مدارس خصوصی آن زمان در ننگرهار و کابل آموخت و از سال ۱۳۴۱ تا سال ۱۳۵۶ در مقام های مختلف رسمی خدمت می کرد .

۲۸ عقرب ۱۳۸۶ ساعت ۱۵:۰۵

قیام الدّین خادم

مولانا قیام الدّین خادم ٿرزند ملاّ عصام الدّین از قوم زاخیل در سال ۱۲۸۶ (= ۱۹۰۷ میلادی) در ولسوال ( = ٿرمانداری ) کامه در ولایت ننگرهار دیده به جهان گشود

۲۸ عقرب ۱۳۸۶ ساعت ۱۵:۰۷

محمّد رسول خان پشتون

محمّد رسول خان پشتون که ظاهراً در رأس حزب ویش زلمیان قرار داشت فرزند ملاّ حاجی یار خان بود که یکی از زمین داران متوسط قندهار به شمار می رفت. محمّد رسول خان پشتون دارای تحصیلات خصوصی و از جمله ی نویسندگان زبان پشتو بود که به زبان فارسی هم مقاله می نوشت

۲۸ عقرب ۱۳۸۶ ساعت ۱۵:۳۳

آیت الله سید محمد سرور واعظ

یکی از علمای طراز اول افغانستان که مقام علمی، فضل، لیاقت و کمالش بر اهل علم در همه حوزه های علمیه پوشیده نیست ......

آیت ا... العظمی میر علی احمد حجت
۲۸ عقرب ۱۳۸۶ ساعت ۱۷:۳۳

آیت ا... العظمی میر علی احمد حجت

حضرت آیت الله العظمی آقای سید احمد کابلی [اصلاً سنگلاخی] مشهور به میر علی احمد حجت (قده) در حدود سال های ۱۳۰۷ یا ۱۳۰۸ هجری قمری مطابق با ۱۲۶۸ یا ۱۲۶۹ هجری شمسی در یک خانواده ی متدین و مذهبی در کابل دیده به جهان گشود

حضرت صبغت الله مجددی
۱ قوس ۱۳۸۶ ساعت ۱۹:۲۶

حضرت صبغت الله مجددی

پروفسور صبغت الله مجددی در سال۱۳۰۵هجری شمسی در یک خانواده ی روحانی اهل سنت افغانستان معروف به حضرات مجددی در کابل چشم به جهان گشود و......

داکتر عبدالحکیم طبیبی
۱۲ قوس ۱۳۸۶ ساعت ۱۷:۱۶

داکتر عبدالحکیم طبیبی

داکتر عبدالحکیم طبیبی در ماه میزان سال ۱۳۰۴ شمسی در شهر کابل مرکز افغانستان متولد و تحصیلات خود را در لیسه حبیبیه به پایان برد و آنگاه به دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه کابل رفت. از دانشگاه جرج واشنگتن در سال ۱۹۵۲ و از امریکن یونیورسیتی در ۱۹۵۴ به دریافت درجات فوق لیسانس و دکتری نائل شد.

ابن تیمیه
۱۴ میزان ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۰۲

ابن تیمیه

پیام آفتاب: بن‌ تيميه در سال ۷۰۴ قمری در قتل ‌عام شيعيان كسروان، در امتداد اقدام‌هاي سركوبگرانه ايوبيان و مماليك براي قتل ‌عام شيعيان و راندن آنان از مصر و شام و سپس مدينه و لبنان، نقشي مهم داشت که دامنه آن تا قتل‌عام علويان شمال لبنان، قنيطره، عاقوره، بترون و عكا نيز امتداد يافت.

۱۲
نام و نام خانوادگی
ایمیل