نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
نوع مطلب :  
۱۲۳
گروه اسلام مکتب توحید
۷ قوس ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۵۳

گروه اسلام مکتب توحید

گروه اسلام مکتب توحید، توسط جوانانی که در دههٔ پنجاه خورشیدی در تشکیل مجموعه‌ای به‌نام «پاسداران انقلاب اسلامی» سهم داشتند تأسیس شد.

مغول پارت
۷ قوس ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۴۸

مغول پارت

گروه مغول پارت، از دامن «تنظیم نسل نو هزاره» که در سال ۱۳۵۱ در پاکستان تشکیل شده بود برخاست و مبنای تفکر اجتماعی مائوئیست‌هایی قرار گرفت که در کابل بر محور آقایان محمداسماعیل مبلغ و صادقی پروانی فعالیت می‌کردند.

شورای هماهنگی انقلاب اسلامی افغانستان
۸ اسد ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۵۷

شورای هماهنگی انقلاب اسلامی افغانستان

تشکیل شورای هماهنگی و درگیری‌های خونین در کابل نه تنها یک شکست نظامی و به تبع آن سیاسی، بیشتر از همه برای حزب اسلامی بود، بلکه تیر خلاص را بر وجهٔ جهادی این حزب نیز رها ساخت.

حزب استقلال و تجدد
۲۵ دلو ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۵۸

حزب استقلال و تجدد

امان‌الله خان، بعد از آن که گروه‌های برخاسته از جنبش مشروطیت را از خود راند و با مخالفت‌های مردمی مواجه شد، برای پیشبرد اصلاحات و برنامه‌های خود در سال ۱۳۰۷ اقدام به تأسیس حزب استقلال و تجدد، نمود تا برای برنامه‌های اصلاحی‌اش بستر سیاسی به‌وجود آورد و نسل جوان را سازماندهی کند.

ائتلاف ملی افغانستان
۱۶ جدی ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۱۲

ائتلاف ملی افغانستان

ائتلاف ملی افغانستان در تاریخ ۱ جدی ۱۳۹۰ طی مراسمی با شرکت شماری از فعالان سیاسی در کابل اعلام موجودیت کرد. ائتلاف ملی افغانستان در واقع همان ائتلاف تغییر و امید است که چند حزب و فعال سیاسی دیگر به آن اضافه شده‌است.

بنیاد فرهنگی اجتماعی برگ سبز
۳۰ قوس ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۵۵

بنیاد فرهنگی اجتماعی برگ سبز

بنیاد فرهنگی اجتماعی برگ سبز (Cultural and Social Foundation of Barg-e-Sabz): بنیاد فرهنگی اجتماعی برگ سبز در ۲۸ اسد (مرداد) سال ۱۳۸۵ توسط جمعی از جوانان دانشجو و طلبه پایه‌گذاری شد که ریاست آن را آقای «سید محمد تقی موسوی» به عهده دارد.

بنیاد غازی نایب امین‌الله خان
۳۰ قوس ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۳۶

بنیاد غازی نایب امین‌الله خان

بنیاد غازی نایب امین‌الله خان یک نهاد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی می‌باشد که جهت رفاه اجتماعی و ارتقای سویه حیاتی و رهنمای سالم مردمان منطقه و کشور بنیانگذاری گردیده‌است، از آنجائیکه در جهان معاصر، دین مبین اسلام مقام شامخ و برجسته را دارا می‌باشد، دین مبین اسلام مسلمانان را در پیشبرد امور زندگی به مشورت ...

حزب حق و عدالت
۱۵ عقرب ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۰۶

حزب حق و عدالت

به نظر می‌رسد که حزب حق و عدالت، یک حزب سکولار طرفدار غرب خواهد بود، چرا که از یک سو خود را حزب ایدئولوژیک نمی‌داند و از سوی دیگر مؤسسان آن را چپی‌های سابق از کمونیست‌های طرفدار شوروی گرفته تا مائوئیستها و سکولارها تشکیل می‌دهد.

انجمن فرهنگی ناظم هروی
۱۲ اسد ۱۳۹۰ ساعت ۰۹:۴۰

انجمن فرهنگی ناظم هروی

انجمن فرهنگی ناظم هروی نخست در ماه سنبلهٔ ۱۳۵۲ خورشیدی تحت انجمن دوستداران سخن در ولایت هرات تأسیس شد. بعد از کودتای هفتم ثور ۱۳۵۷ و دراز دامنی جنگ بیشتر اعضای آن مجبور به ترک وطن شده و به کشور ایران مهاجرت کردند.

کانون فرهنگی حکیم ناصر خسرو بلخی
۸ اسد ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۲۱

کانون فرهنگی حکیم ناصر خسرو بلخی

کانون فرهنگی حکیم ناصر خسرو بلخی در سال ۱۳۶۷ خورشیدی بنا بر علاقمندی و ذوق فرهنگ پروری الحاج سید منصور نادری از بودجه شخصی‌شان در شهر کابل تأسیس گردید.

سازمان جوانان مترقی
۵ جوزا ۱۳۹۰ ساعت ۱۷:۰۲

سازمان جوانان مترقی

سازمان جوانان مترقی، متشکل از دو حلقهٔ دکتر اکرم یاری، از خان‌زاده‌های جاغوری و وابسته به دربار ظاهرشاه و دکتر هادی محمودی بود.

سازمان نصر افغانستان
۵ جوزا ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۰۶

سازمان نصر افغانستان

​سازمان نصر افغانستان در تابستان سال ۱۳۵۸ در ابتدا به‌نام «گروه نصر» با انتشار اعلامیه‌ای در شهر قم اعلام موجودیت کرد. گروه نصر توسط آقایان سیدحسین حسینی درهٔ صوفی، ضامن‌علی واحدی، عبدالعلی مزاری، میرحسین صادقی ترکمنی (پروانی)، قربانعلی عرفانی، یوسف واعظی، عبدالحسین اخلاقی، خادم‌حسین ناطقی و عزیزالله ...

گروه توحیدی قیام مستضعفین
۲۲ جدی ۱۳۸۹ ساعت ۲۰:۳۱

گروه توحیدی قیام مستضعفین

«گروه توحیدی قیام مستضعفین»، توسط «محمدقسیم اخگر» تأسیس شد. اخگر بعد از آن‌که از سازمان نصر اخراج شد به پاکستان رفت و در آنجا به فعالیت‌های پنهانی تحت عنوان «گروه توحیدی قیام مستضعفین» در شهر کویته پرداخت.

سازمان انقلابی افغانستان
۲۲ جدی ۱۳۸۹ ساعت ۱۱:۵۹

سازمان انقلابی افغانستان

سازمان انقلابی افغانستان (Afghanistan's Revolutionary Organization) یک سازمان کمونیستی _ مائوئیستی است که با انشعاب از «سازمان رهایی» در تاریخ ۱ حمل/فروردین ۱۳۸۷ تأسیس شده‌است.

فدراسیون فرهنگی ترکان افغانستان (ففتا)
۱۵ سرطان ۱۳۸۹ ساعت ۰۹:۵۳

فدراسیون فرهنگی ترکان افغانستان (ففتا)

​فدراسیون فرهنگی ترکان افغانستان (ففتا) (Cultural Federation of The Turks of Afghanistan) در هفدهم ماه می سال ۲۰۰۸ میلادی، توسط روشنفکران به‌طور عمده چپگرای ترکتبار افغانستان در شهر «تلبرگ» هالند به ریاست دکتر اکبرهمت فاریابی و معاونت دکتر قمرالدین مصلح و خانم فرشته ضیایی تأسیس شد.

مرکز فرهنگی هنری افغانستان
۲۶ دلو ۱۳۸۸ ساعت ۱۱:۱۵

مرکز فرهنگی هنری افغانستان

مرکز فرهنگی هنری افغانستان، همان مؤسسهٔ فرهنگی «در دری» است که با انتشار فصلنامهٔ «در دری» در بهار سال ۱۳۷۶ در مشهد مقدس، اظهار وجود کرد.

مجمع اسلامی میثاق
۲۶ دلو ۱۳۸۸ ساعت ۰۸:۴۰

مجمع اسلامی میثاق

مجمع اسلامی میثاق (Misaq Islamic Assembly) که در سال ۱۳۷۴ تأسیس شده یکی از تشکل‌های فرهنگی اسلامی و متعهد شیعی به‌شمار می‌رود که از طلبه‌ها و دانشجویان علوم اسلامی تشکیل شده‌است.

مجمع دانشگاهیان افغانستان
۲۶ دلو ۱۳۸۸ ساعت ۰۸:۲۴

مجمع دانشگاهیان افغانستان

«مجمع دانشگاهیان افغانستان» در ابتدا با عنوان «مجمع دانشجویان و فارغ التحصیلان افغانستان» در شهر مقدس قم توسط دانشجویان افغانی تأسیس شد که سرپرستی آن را آقای جعفری به عهده داشت.

آرامگاه «سید شاه قباد» در درهٔ سنگلاخ
۱۰ جدی ۱۳۸۸ ساعت ۱۰:۵۴

مجمع جوانان سنگلاخ

«احیا و اشاعهٔ اندیشهٔ تابناک اسلام و تقویت روح عبودیت الهی و ترویج اخلاق اسلامی در میان مردم، بویژه نسل جوان» از اهداف مجمع جوانان سنگلاخ است.

شورای فرهنگی افغانستان (شفا)
۲۶ عقرب ۱۳۸۸ ساعت ۱۳:۵۹

شورای فرهنگی افغانستان (شفا)

شورای فرهنگی افغانستان در سال ۱۳۷۶ در کشور سویدن توسط جمعی از فرهنگیان، اساتید دانشگاه و فرهیختگان افغان تأسیس شد.

۱۲۳
نام و نام خانوادگی
ایمیل