• ۲۵ داعشی در جوزجان تسلیم نیروهای امنیتی شدند

  مقام‌های امنیتی در ولایت جوزجان در شمال کشور گفتند که ۲۵ داعشی در این ولایت تسلیم نیروهای امنیتی افغان شده‌اند.

 • ​برای ۵۰۰ زن بی بضاعت در قندهار مرغ تخمی توزیع شد

  دفتر مطبوعاتی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری افغانستان اعلام کرد که برای ۵۰۰ زن بی بضاعت در ولایت قندهار مرغ تخمی توزیع شده‌است.

 • ​۹۶ کشمش خانه در شمال افغانستان به بهره‌برداری سپرده شد

  دفتر مطبوعاتی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری افغانستان اعلام کرد که ۹۶ کشمش خانه در ولایت‌های شمال کشور از سوی برنامه ملی باغداری و مالداری ساخته شده‌است.

 • ​خروج نیروهای امنیتی از مناطق دورافتاده، خطرناک و چالش‌برانگیز

  بر اساس گزارش روزنامه نیویارک تایمز، نیروهای امنیتی افغانستان از مناطق دور دست و کم‌جمعیت افغانستان خارج می‌شوند و بیشتر به امنیت شهرهای بزرگ و مناطق پرجمعیت تمرکز می‌کنند. به گفته مسئولان در وزارت دفاع جای نیروهای امنیتی را اردوی محلی می‌گیرند.

 • قابله‌ها در مزارشریف: طالبان به ناموس و عزت افغانستان رحم نمی‌کنند

  شماری از قابله‌ها در یک گردهمائی در شهرمزارشریف مرکز ولایت بلخ در شمال افغانستان تأیید می‌کنند که ما بی‌طرف هستیم لطفآ به ما ضرر نرسانید.

 • پولیس بلخ سه سارق مسلح را از مزارشریف بازداشت کرد

  دفتر مطبوعاتی پولیس ولایت بلخ در شمال کشور اعلام کرد که ۳ نفر از سارقان مسلح توسط نیروهای مبارزه با جرایم جنایی پولیس بلخ بازداشت شده‌اند.

 • ​طالبان یک زن را با دختر جوانش در فاریاب تیرباران کردند

  مقام‌های محلی در ولایت فاریاب در شمال کشور اعلام کرد که گروه طالبان یک زن و دختر جوان را در مربوطات این ولایت تیرباران کردند.

 • ​بیماری‌های سرطانی سالانه جان ۱۵ هزار نفر در کشور را می‌گیرد

  وزیر صحت عامه می‌گوید که سالانه ۲۰ هزار نفر به بیماری‌های سرطانی مبتلا می‌شوند؛ اما به دلیل نبود مراکز تشخیص و درمان این بیماری‌ها در کشور، کمابیش ۱۵ هزار نفر جان شان را از اثر این بیماری‌ها از دست می‌دهند

 • اتاق‌های تجارت زنان: بانوان در عرصه اقتصادی با مشکلات جدی مواجه هستند

  رئیس اتاق‌های تجارت زنان کشور می‌گوید که هرچند دستاوردهای بانوان در زمینه تجارت و سرمایه‌گزاری در سال‌های اخیر با پیشرفت‌های خوبی رو به رو بوده‌است؛ اما آنان هنوزم‌هم در بخش دسترسی به زیربنا، منابع مالی، عدم دسترسی به بازار، نبود امنیت و موانع فرهنگی، با مشکلات جدی مواجه اند.

 • حمله تروریستی به ریاست مهاجرین جلال آباد

  مقامات محلی ولایت ننگرهار از وقوع انفجار و درگیری مسلحانه در ریاست مهاجرین این ولایت خبر دادند.

 • سرانجام دلخوشی بی‌اندازه غنی به امریکا

  صلح به قیمت خیانت به دولت و ملت افغانستان! صلح به قیمت به هدر رفتن خون هزاران سرباز نیروی دفاعی و امنیتی ما! صلح به قیمت واگذاری مناطق به طالبان! صلح به قیمت تجزیه افغانستان! و صلح به قیمت فروختن دولت به طالبان، به هزاران دلیل صلح نیست!

 • ناطقی: کمیته‌های صلح ولایتی در سراسر افغانستان ناکام بوده‌اند

  مسئولین محلی و اعضای شورای ولایتی غور می‌گویند که کمیته صلح در ولایت غور برای آوردن طالبان مسلح به پروسه صلح ناکام بوده‌است.

 • برخورد موتر مسافربری با ماین در فراه ۸ کشته و ۴۰ زخمی برجای گذاشت

  صبح امروز (سه شنبه ۹ اسد) یک عراده موتر مسافربری نوع ۳۰۳ که از هرات به مقصد کابل در حرکت بود در منطقه لخشک ولایت فراه با ماین کنار جاده‌ای برخورد نمود، هشت تن کشته و چهل تن دیگر زخمی شدند.

 • وحید مژده: آمریکا به دنبال سنجش واکنش‌ها به مذاکره مستقیم با طالبان است

  «وحیده مژده»، کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی، انتشار این طرح از سوی رسانه‌های غربی را تلاش غیرمستقیم دولت آمریکا را برای سنجش واکنش‌های مردم، گروه طالبان و دیگر طرف‌های درگیر در افغانستان نسبت به احتمال آغاز مذاکرات مستقیم میان آمریکا و طالبان می‌داند.

 • ​هنوز افغانستان کشور خوبی برای زنان نیست!

  در 44 ولسوالی اصلا کاندیدی برای شورای ولسوالی‌ها ثبت نام نکرده و در 150 ولسوالی هیچ کاندید زنی در لیست کاندیداها به چشم نمی‌خورد.

 • سعیدی: طرح جدید آمریکا برای حمایت از طالبان است

  «احمد سعیدی»، کارشناس مسائل سیاسی گفت: طرح جدید آمریکا هرگز به نفع منافع ملی افغانستان نیست؛ بلکه غیرمستقیم نشان دهندهٔ حمایت از طالبان است.

 • ​هویت تباری و زبانی طالبان / داود مرادیان

  یکی از موضوعات مهم و جنجال‌برانگیز، هویت تباری، زبانی و روابط متقابل طالبان با پشتون‌ها می‌باشد. هرچند هیچگاه طالبان خود را یک گروه پشتون‌تبار معرفی نکرده‌اند؛ اما اکثریت قریب به اتفاق شورای رهبری و همچنین جنگجویان وقوماندانان طالب پشتون می‌باشند. زبان پشتو تنها زبان اداری طالبان هم در زمان قدرت آن‌ها و هم بعد از سقوط آن‌ها می‌باشد. انتخاب قندهار به عنوان مقر حاکمیت طالبان نشانهٔ دیگری است از تمایلات تباری این گروه به یک قوم خاص.

 • چوب جنگل‌های کنر به کجا قاچاق می‌شود؟

  مسوولان ریاست زراعت و مالداری کنر خبر داده‌اند که قطع جنگل‌ها در این ولایت نسبت به گذشته کاهش یافته؛ اما هنوز در شماری از ولسوالی‌های این ولایت درختان قطع می‌شوند.

 • ​واگذاری مناطق به طالبان برای چیست؟

  دونالد ترامپ، کارهایی را انجام می‌دهد که دیگران از انجام آن ناتوان بوده یا خودداری کرده‌اند. به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسراییل، جداکردن کودکان مهاجر از پدر و مادر شان در آمریکا، آغاز به کار دیوار ترامپ، بیرون شدن از توافق‌نامهٔ پاریس، برهم زدن برجام همه و همه‌کارهایی مهم و سختی است که ترامپ انجام داده وً از ملامتی هیچ ملامتگری هم هراس ندارد.

 • ​۲۹ باب کشمش خانه در شهر شبرغان به بهره‌برداری سپرده شد

  تعداد ۲۹ باب کشمش خانه در شهر شبرغان به بهره‌برداری سپرده شد و کار ساختمان ده باب کشمش خانه دیگر در حومه این شهر از طرف ریاست زراعت جوزجان، آغاز شد.

 • ​برگشت به نقطه صفر

  با دستگیری بن لادن در پاکستان اختلافات استراتژیک میان آمریکا وپاکستان برای همه نخ نماشد و رابطه این دو متعهد دچار تنش گردید. بدین سبب طالبان هر روز قوی تر از دیروز تبارز کردند. تا آنجا که دیگر گزینه حذف طالبان از روی میز آمریکا و دولت افغانستان برداشته شد. بدینسان، طالبان پاکستانی در دامن پاکستان آرامش دوباره یافت و پاکستان از ایجاد هر نوع مشکل برای گروه حقانی به آمریکا شدیداً هشدار داد. در نتیجه آمریکا و افغانستان نیز برآن شد که طالبان افغانی را در دامن خویش برگیرند. سخن جوبایدن معاون رئیس‌جمهور وقت آمریکا، مبنی بر دشمن ندانستن طالبان برای آمریکا، بر همین مبنی قابل تفسیر بود.

 • ​وزیر صحت عامه: بیماری زردی در میان مردم رو به افزایش است

  وزارت صحت عامه کشور، بیماری زردی را یک بیماری خاموش و خطرناک خوانده و می‌گوید که این بیماری در میان مردم روز به روز رو به افزایش است.

 • ​بانک جهانی ۳۵۰ میلیون دالر به منظور حمایت از اصلاحات کمک می‌کند

  وزارت مالیه توافقنامه‌ای کمک بلاعوض ۳۵۰ میلیون دالری را با بانک جهانی به منظور حمایت از روند اصلاحات در کشور به امضاء رساند. این توافقنامه بین همایون قیومی سرپرست وزارت مالیه و شوبهم چوهدری، رئیس بانک جهانی برای افغانستان به امضاء رسید.

 • ملک سلمان روی دست ولیعهد

  با وجود نقض گسترده حقوق بشر در عربستان سعودی، این کشور تا همین اواخر در کنار دیگر کشورهای عربی هیچ‌گاه از ژست حمایت از فلسطین و رویارویی با اسرائیل کوتاه نیامده بود.

 • تصاویر بسیار جالبی از آیفون های جدید منتشر شد

  تصاویر جدیدی از آیفون های ۶.۱ اینچی و ۶.۵ اینچی منتشر شد . این تصاویر نشان می دهد که نسخه ۶.۵ اینچی شباهت بسیار زیادی با نسخه آیفون ایکس سال جاری دارد و نسخه ۶.۱ اینچی نیز به نظر بسیار خوش ساخت خواهد بود. این کمپانی به نظر می رسد در سال جاری نسخه چهارم ساعت هوشمند خود و آیپد پرو و نسخه به روز ایرپاد خود را نیز در مراسم رونمایی رسمی خود به کاربران و علاقه مندان معرفی کند.

 • انصارالله خطاب به امارات: بدون آمریکا عددی نیستید / توان جنگ با یک روستا را هم ندارید

  سخنگوی انصارالله یمن در پاسخ به اظهارات وزیر مشاور در امور خارجه امارات گفت، «شما بدون آمریکا قدرتی ندارید و ابوظبی ناتوان‌تر از این است که حتی بتواند با یک روستای کوچک در یمن وارد جنگ شود.»

 • ​داکتر عبدالله عبدالله: تعمیر تأتر هرات بازسازی می‌شود

  داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی، از بازسازی تعمیر تأتر ولایت هرات خبر می‌دهد.

 • ​افغانستان نیازمند راه‌حل جامع

  طی روزهای اخیر بحث مذاکره با گروه تروریستی طالبان و آمریکا در قطر و احتمال هرگونه توافق میان طرفین تبدیل به یکی از جدی‌ترین موضوعات مطرح در اخبار بین‌المللی شده‌است. اما با توجه به رویکرد ایالات متحده در طول یک سال گذشته نسبت به افغانستان نشان می‌دهد که این کشور فاقد هرگونه استراتژی در بحث افغانستان است و سیاست‌های این کشور طی ماه‌های گذشته در قبال افغانستان به‌طور دایم فرازو نشیب داشته‌است.

 • نوذر شفیعی: عمران‌خان طالبان را تشویق می‌کند به قدرت بپیوندد

  شفیعی درباره عمران خان گفت: وی می‌تواند با «حزب مردم» اتحاد و ائتلاف تشکیل دهد، زیرا ایالت‌های «سند»، «بلوچستان» و «سرحد» یا «خیبر پختونخواه» از تداوم حاکمیت «پنجابی» ها در اسلام‌آباد نگران هستند و پاکستان را یک کشور «پنجاب محور» تلقی می‌کنند لذا زمینه شکل‌گیری اتحاد و ائتلاف «عمران‌خان» با «حزب مردم» و حتی احزاب کوچک‌تر وجود دارد.

 • ​نقاط اشتراک و افتراق قرآن و کتاب مقدس

  می‌توان نقاط اشتراک و افتراق قرآن و کتاب مقدس را در ۳ محور اصلی بررسی کرد که عبارتند از: ۱- «منشأ نزول»، ۲- «ماهیت نزول» و ۳- «ماهیت متن».

 • ۹ سارق مسلح در قندوز بازداشت شدند

  مقام‌های امنیتی در ولایت قندوز در شمال شرق کشور گفته‌اند که نیروهای پولیس ملی مبارزه با جرایم جنایی فرماندهی امنیه این ولایت ۹ نفر را از سارقان مسلح را بازداشت کردند.

 • نبرد ادلب در آستانه ساعت صفر

  ارتش سوریه در چارچوب توافقنامه‌های مصالحه و حل‌وفصل وضعیت گروه‌های مسلح، همه روستاها و شهرک‌های ولایت قنیطره را بازپس گرفته و تنها با آزادسازی ۲ روستا، کنترل خود بر این ولایت واقع در مرزهای جولان اشغالی را تکمیل می‌کند.

 • ​دیدار جمعی چهار یار پس از چهارسال حکومت‌داری جنجالی

  سران حکومت هرگاه تحت فشارهای بیرونی قرار گیرند، دور یک دسترخوان جمع می‌شوند و کنار هم قرار می‌گیرند، در حالی‌که هیچ‌گونه تعهد ریشه‌ای و محکم باهم ندارند و یکی در پی حذف و به انزوا کشانیدن دیگری هستند.

 • ​قاچاق انسان همچنان چالش جدی حکومت افغانستان است

  کمیسیون عالی مبارزه با قاچاق انسان می‌گوید که افغانستان در رده دوم فهرست قاچاق انسان قرار دارد؛ اما مبارزه ما در برابر این پدیده و مجازات عاملان آن با جدیت دنبال خواهد شد.

 • به زودی خدمات ترانسپورتی کشور معیاری می‌شود

  نماینده وزارت ترانسپورت می‌گوید که به زودی در کنار اصلاحات بزرگ در این وزارت، سیستم حمل و نقل کشور الکترونیکی خواهد شد و این امر سهولت‌های فراوانی به وجود می‌آورد.

 • وزیر زراعت: یک هزار تن گندم برای بیجاشدگان سه ولایت غربی اختصاص داده شد

  دفتر مطبوعاتی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری افغانستان اعلام کرد که یک هزار تن گندم برای بیجاشدگان ۳ ولایت غربی کشور از طرف این اداره اختصاص داده شده‌است.

 • ​کمیشنران ولایتی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی مشخص شدند

  کمیشنران ولایتی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی پس از دو ماه تأخیر امروز دوشنبه (۸ اسد ۱۳۹۷) مشخص شدند.

 • ​ولسوالی نمک آب ولایت تخار از وجود طالبان پاکسازی شد

  مقام‌های محلی در ولایت تخار در شمال شرق کشور می‌گویند که نیروهای امنیتی ولسوالی نمک آب این ولایت را از وجود هراس افگنان پاکسازی کرده‌اند.

 • عرضه خدمات صحی در شفاخانه مرکزی هرات پولی شد

  عرضه خدمات صحی در مراکز دولتی هرات پولی شده‌است. مسئولین در وزارت صحت عامه هدف از این اقدام را عرضه خدمات بهتر عنوان می‌کنند.

 • ​غنی و استفادهٔ روغنی از سفرهای ولایتی

  اخیراَ محمد اشرف غنی، دست به استفاده‌های سیاسی و مالی برای کمپاین‌های انتخاباتی پیش از وقت زده‌است. او از مدتی به این طرف به خصوص در یک سال اخیر برنامه‌هایی تبلیغاتی را برای خودش تدارک دیده و در همین مسیر سفرهایی ولایتی را به هدف کمپاین انتخاباتی پیش از وقت برای خویش تنظیم کرده‌است. او در سفرهای کاری ولایتی و ظاهراً افتتاح پروژه‌های بزرگ و زیربنایی که به نظر بسیاری از کارشناسان غیر عملی اند و با دادن شعارهای دهان‌پرکن غیر عملی برای مردمان هر ولایت، در واقع دست به کمپاین وسیع انتخاباتی می‌زند. این در حالی است که همه جریان‌های سیاسی شک دارند که غنی طرفدار برگزاری یک انتخابات شفاف باشد.

 • فاصلهٔ ما با صلح چقدر است؟

  «ما بیش از هر زمان دیگر به صلح نزدیک شده‌ایم». این سخنی است که این روزها به کرَات از زبان محمد اشرف غنی رئیس حکومت وحدت ملی شنیده می‌شود. او اخیرن وقتی در بادغیس سخنرانی می‌کرد، افزون بر دیگر وعده‌های سرخرمن که مثل همیشه تلاش می‌کند، مردم را با آن‌ها بفریبد، که در جای خود به آن‌ها در زمانی دیگر خواهیم پرداخت، با تأکید و امیدواری تمام گفت که» افغانستان بیش از هر زمان دیگری به صلح نزدیک شده‌است».

 • زوایای تاریک راهبرد ترامپ برای افغانستان افشا می‌شود

  امریکا به دنبال مشروعیت بخشیدن به جنگ افغانستان است؛ امریکا دارد به جای دولت افغانستان با طالبان مذاکره می‌کند در قضیه جنگ وصلح افغانستان دخالت کرده و تایید می‌کند که دولت وحدت ملی مزدور است و استقلال سیاسی ندارد.

 • ​تبریک رئیس‌جمهور به عمران‌خان / غنی: نگاه ما به آینده روشن است

  «محمد اشرف غنی» رئیس‌جمهور کشور بعد از ظهر روز گذشته (یکشنبه ۷ اسد ۱۳۹۷) در تماسی تیلفونی با «عمران‌خان» رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان، پیروزی وی در انتخابات پارلمانی آن کشور را به نمایندگی از دولت و مردم افغانستان تبریک گفت.

 • جنرال دوستم با رئیس‌جمهور دیدار کرد

  جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری ظهر امروز (دوشنبه ۸ اسد ۱۳۹۷) با «محمد اشرف غنی» رئیس‌جمهور دیدار و گفتگو کرد.

 • ​حملهٔ نیروهای طالبان به ولسوالی کهمرد بامیان

  ولسوال کهمرد ولایت بامیان امروز دوشنبه (۸ اسد) گفت که نیروهای طالبان به پاسگاه‌های نیروهای امنیتی در منطقه سرگولی این ولسوالی حمله کردند و با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

 • ​۱۰ طالب مسلح در ولایت قندوز کشته و زخمی شدند

  دفتر مطبوعاتی قول اردوی ۲۰۹ شاهین در شمال افغانستان گفت که ۱۰ طالب مسلح در ولایت قندوز کشته و زخمی شده‌اند.

 • ​فعالان مدنی بلخ: دولتمردان نظامیان را در مسائل سیاسی دخیل نسازند/ حمایت از نیروهای امنیتی مسئولیت همه مردم است

  شماری از فعالان مدنی و جوانان که در یک گردهمائی در شهر مزارشریف مرکز ولایت بلخ در شمال افغانستان گردهم آمده‌اند، تأکید می‌کنند که به جای دخیل سازی نظامیان افغان در مسایل سیاسی و قومی از آنان حمایت همه‌جانبه صورت گیرد.

 • یک دختر هفت ساله در بادغیس قربانی ازدواج‌ زیرسن شد

  مسئولین در فرماندهی پولیس ولایت بادغیس می‌گویند که یک دختر هفت‌ساله پس از ازدواج با یک مرد، مورد لب وکوب قرار گرفته و به قتل رسیده‌است.

 • عوام فریبی غنی این‌بار از کانال علماء

  شریعت و قانون اساسی در نفس خود مشکلی ندارد و مشکل اساسی تطبیق نشدن قوانین و فرهنگ معافیت خواص در برابر مجازات می‌باشد.

 • ​یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون افغانی پول فرسوده به آتش کشیده می‌شود

  مسئول بانک مرکزی در هرات می‌گویند که بانکنوت‌های فرسوده از دو سال به این طرف توسط بانک مرکزی ولایت هرات جمع‌آوری شده و قرار است در روزهای آینده به آتش کشیده شود.